Rodziny pszczele wymagają podkarmiania m.in. w sezonie zimowym. Właśnie wtedy mogą występować braki naturalnego pożywienia, które gromadzone jest w ulu. W tym celu stosuje się różne rodzaje pokarmu dla pszczół m.in. przygotowywane samodzielnie oraz dostępne w specjalistycznych sklepach syropy do podkarmiania pszczół. Wyjaśniamy, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób powstają.
Syrop do podkarmiania pszczół to jeden z zamienników naturalnego pokarmu, który owady gromadzą w ulu. Ze względu m.in. na podbieranie miodu przez pszczelarzy, pszczołom może zabraknąć pożywienia, co skutkuje wymieraniem rodzin pszczelich oraz innymi problemami (np. osłabieniem owadów, które wiąże się z większą podatnością na choroby). Syrop dla pszczół oraz ciasto dla pszczół, które także służy ich podkarmianiu, podawane są jesienią, zimą i wiosną w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych tych niezwykle pożytecznych owadów.
Syropy pszczelarskie (syropy dla pszczół) możemy podzielić ze względu na ich skład oraz sposób przygotowania. Pszczelarze stosują zarówno syrop przygotowany w domu z wody i cukru, jak i produkty gotowe o odpowiednio dostosowanym do potrzeb pszczół składzie. Domowy syrop dla pszczół wymaga zaangażowania pszczelarza oraz wiąże się z koniecznością przestrzegania m.in. zasad higieny podczas jego przygotowania, aby pszczoły nie zachorowały np. z powodu obecnych w wodzie baterii. Drugim rodzajem syropów dla pszczół są syropy gotowe do podania, które dostępne są w specjalistycznych sklepach. W tym przypadku wyróżniamy syropy powstające m.in. z cukru buraczanego oraz syropy skrobiowe, które powstają ze zbóż. Produkty te dostarczają pszczołom optymalnej ilości składników odżywczych, a ich skład jest bardzo zbliżony do naturalnego miodu. Ze względu na konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów gotowe syropy nie są źródłem szkodliwych drobnoustrojów. W naszym sklepie oferujemy najwyższej jakości syrop dla pszczół, który posiada niezbędne badania weterynaryjne. Jego płynna forma pozwala uniknąć czasochłonnego przygotowywania pokarmu dla pszczół oraz gwarantuje wygodę podczas karmienia owadów.