Blog

Jak wybrać wysokogatunkowy pokarm dla pszczół?

Pszczelarstwo to piękna pasja, która może przerodzić się w sposób na życie. Warto jednak pamiętać, że wymaga ona dużej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia. Każda nasza decyzja ma przecież wpływ na żywe organizmy, czyli potrzebne i pożyteczne pszczoły. Jednym z elementów, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest wykorzystywanie specjalnego pokarmu dla pszczół. Jaki produkt wybrać? … Continue reading „Jak wybrać wysokogatunkowy pokarm dla pszczół?”

Czytaj dalej

Pokarm dla pszczół, a certyfikaty

Zakup pokarmu dla pszczół sprawia duże problemy. Często musimy dokonać wyboru pomiędzy tradycją, czyli przekazywanymi z pokolenia na pokolenie recepturami pokarmów domowych oraz nowoczesnością. To nie jedyna decyzja, którą musimy podjąć, bo na rynku dostępnych jest dość dużo pokarmów w różnej formie. Wybór produktu, który podamy w ulu, ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia … Continue reading „Pokarm dla pszczół, a certyfikaty”

Czytaj dalej

Karmienie pszczół – co powinieneś wiedzieć?

Dzikie pszczoły same troszczą się o siebie, choć nie zawsze z dobrym skutkiem. W przypadku prywatnych pasiek powinniśmy jak najlepiej zadbać o zdrowie i kondycję pszczół, które produkują dla nas miód. To niezwykle ważne, nie tylko ze względów etycznych, ale także typowo praktycznych. Brak pożywienia w ulu skutkuje chorobami i śmiercią tych niezwykle pożytecznych owadów. … Continue reading „Karmienie pszczół – co powinieneś wiedzieć?”

Czytaj dalej

Rodzaje syropów do podkarmiania pszczół

Rodziny pszczele wymagają podkarmiania m.in. w sezonie zimowym. Właśnie wtedy mogą występować braki naturalnego pożywienia, które gromadzone jest w ulu. W tym celu stosuje się różne rodzaje pokarmu dla pszczół m.in. przygotowywane samodzielnie oraz dostępne w specjalistycznych sklepach syropy do podkarmiania pszczół. Wyjaśniamy, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób powstają.

Czytaj dalej

Ciasto dla pszczół – charakterystyka

Stosowane przez pszczelarzy ciasto dla pszczół to gotowy do podania produkt o bezpiecznym składzie. Stanowi ono niezastąpiony pokarm w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, pozwala przyśpieszyć rozwój rodzin pszczelich oraz znacząco ułatwia opiekę nad pszczołami. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wysokiej jakości ciasto dla pszczół oraz dlaczego warto z niego korzystać.

Czytaj dalej

Jak wybrać dobry syrop pszeniczny dla pszczół?

Dokarmianie pszczół to kluczowy element decydujący o produktywności każdej pasieki. Odpowiednia ilość pokarmu jest kluczowym elementem, który decyduje o rozwoju, zdrowiu, a także wydajności pracy rodzin pszczelich. Od ilości oraz jakości paszy wybranej do dokarmiania rodzin pszczelich zależy ilość zebranego miodu. Ważne jest zatem dobranie optymalnej paszy, która zagwarantuje nam dobry rozwój naszej pasieki.

Czytaj dalej

Czym należy karmić pszczoły?

Karmienie pszczół jest niezbędne szczególnie w okresie bezpożytkowym. Jeżeli pszczelarz nie dopilnuje bądź zaniedba dokarmiania pszczół w tym czasie, to pszczoły będą skazane na głód albo się wyroją. Niezmiernie ważna jest jakość serwowanego pszczołom pokarmu. Samodzielnie przyrządzane przez pszczelarzy roztwory sacharozy nie są idealnym rozwiązaniem, gdyż za każdym razem mogą nieznacznie różnić się składem. Czym … Continue reading „Czym należy karmić pszczoły?”

Czytaj dalej

Dlaczego należy dokarmiać pszczoły?

Karmienie pszczół to jedna z najważniejszych czynności, wchodzących w skład gospodarki pasiecznej. Naturalnym pokarmem dla pszczół jest miód, wytwarzany przez nie z nektaru i spadzi. Miodu spadziowego nie używa się jednak do sztucznego karmienia pszczół, ponieważ zimą ma on tendencję do krystalizacji, a w dodatku zawiera składniki, których pszczoła nie będzie w stanie strawić. W … Continue reading „Dlaczego należy dokarmiać pszczoły?”

Czytaj dalej

Karmienie pszczół na zimę. Porady i sugestie

Pomimo tego, że sezon pszczeli rozpoczyna się z przyjściem wiosny, to tak naprawdę zima stanowi kluczowy okres dla dobrostanu pszczół. Jest to czas, kiedy należy zadbać o spokój tych pożytecznych owadów oraz o odpowiedni pokarm, który pozwoli im przetrwać chłodne temperatury. Pszczelarze od długiego czasu zastanawiają się, jaki jest sposób na dokarmianie pszczół, który pozwoli … Continue reading „Karmienie pszczół na zimę. Porady i sugestie”

Czytaj dalej

Zakup syropu pszczelarskiego. Na co zwracać uwagę?

Naturalny pokarm dla pszczół stanowi nektar, spadź oraz miód. Jednak w pasiekach często wykorzystuje się syropy dla pszczół, zwłaszcza wtedy, gdy wytworzonego przez nie miodu jest niewiele. Nie każdy miód wytwarzany przez pszczoły będzie też korzystny dla wszystkich rodzin. Zastosowanie syropu pozwala również na zwiększenie wydajności pasiek i większe zbiory. 

Czytaj dalej