Ciasto dla pszczół – charakterystyka

pszczoły

Stosowane przez pszczelarzy ciasto dla pszczół to gotowy do podania produkt o bezpiecznym składzie. Stanowi ono niezastąpiony pokarm w okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, pozwala przyśpieszyć rozwój rodzin pszczelich oraz znacząco ułatwia opiekę nad pszczołami. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się wysokiej jakości ciasto dla pszczół oraz dlaczego warto z niego korzystać.

Czym jest ciasto dla pszczół?

Ciasto dla pszczół (fondant pszczeli) to gotowy do podania pokarm o optymalnym i składzie idealnie dopasowanym do potrzeb owadów. Dzięki niemu opieka nad pasieką jest znacznie łatwiejsza ze względu na brak konieczności samodzielnego przygotowywania pokarmu uzupełniającego dla rodzin pszczelich. Ciasto dla pszczół ma stałą konsystencję i może posiadać różny skład, który decyduje o jego jakości. Dzięki wygodzie zastosowania jest chętnie używane przez pszczelarzy przez cały rok.

Po co stosuje się ciasto dla pszczół?

Zasadniczym zadaniem ciasta dla pszczół jest ochrona bilansu energetycznego owadów w okresie, gdy może brakować im naturalnego pokarmu np. u schyłku zimy. Wówczas zgromadzone w ulu zapasy znacząco się zmniejszają, co może skutkować problemami i prowadzić do strat w pasiece. Ciasto pszczele jest także stosowane na etapie zakładania pasieki oraz w przypadku, gdy ul zaatakują choroby i szkodniki.

Ze względu na naturalny i precyzyjnie dobrany do potrzeb pszczół skład fondant pszczeli doceniany jest nawet przez pszczelarzy korzystających przede wszystkim z produktów przygotowywanych samodzielnie.

Czym charakteryzuje się ciasto dla pszczół?

Ciasto dla pszczół to produkt o stałej konsystencji, który powinien cechować się dużą plastycznością i sprężystością. Odpowiednia konsystencja ciasta pszczelego zapewnia możliwość jego dowolnego formowania przed umieszczeniem w ulu. Produkt ten charakteryzuje specjalnie opracowana receptura, w której składzie znajduje się m.in. optymalna ilość cukrów prostych oraz cukrów złożonych. Dzięki właściwie dopasowanej do potrzeb pszczół recepturze ciasto pszczele jest pokarmem wysoko przyswajalnym, bezpiecznym w zastosowaniu oraz bezproblemowym w podawaniu. Odpowiednie proporcje składników decydują nie tylko o walorach odżywczych produktu, ale także pozwalają uniknąć problemu związanego z rozpływaniem się pokarmu pod wpływem ciepła oraz jego nadmiernej krystalizacji w okresie zimowym.