Czym należy karmić pszczoły?

karmieniem pszczół

Karmienie pszczół jest niezbędne szczególnie w okresie bezpożytkowym. Jeżeli pszczelarz nie dopilnuje bądź zaniedba dokarmiania pszczół w tym czasie, to pszczoły będą skazane na głód albo się wyroją. Niezmiernie ważna jest jakość serwowanego pszczołom pokarmu. Samodzielnie przyrządzane przez pszczelarzy roztwory sacharozy nie są idealnym rozwiązaniem, gdyż za każdym razem mogą nieznacznie różnić się składem. Czym zatem karmić pszczoły?

Co lubią jeść pszczoły?

Do ulubionych pokarmów pszczół należy: miód, cukier, syrop pszczelarski i ciasta. Pszczelarze starają się nie używać miodu do dokarmiania pszczół, przede wszystkim ze względu na jego wysoką cenę. Są też inne pułapki karmienia pszczół miodem, najgroźniejszą z nich jest możliwość zarażenia swojego roju chorobami pszczół i czerwiu przez karmienie ich miodem pochodzącym z obcej pasieki. W takim obcym produkcie mogą znajdować się przetrwalniki różnych niebezpiecznych dla tych owadów chorób (np. nosemy, zgnilca, kiślicy czy grzybicy otorbielakowej). Bezpiecznym zamiennikiem miodu są syropy pszczelarskie. Dostarczają one pszczołom wiele niezbędnych mikroelementów, a jednocześnie nie zawierają przetrwalników chorób.

Syrop pszczelarski co to takiego?

Jest to gotowy produkt, który możecie kupić w naszym sklepie. Syrop glukozowo-fruktozowy idealnie nadaje się do karmienia pszczół. Ma idealnie zbilansowane proporcje fruktozy i glukozy, dzięki czemu nie ulega krystalizacji nawet zimą. Wielką zaletą syropu pszczelarskiego jest niska całkowita suma cukrów złożonych, a także to, że produkt ten jest wolny od GMO.

Jakie koryści przemawiają za karmieniem pszczół syropem glukozo-fruktozowym?

Przygotowaniem syropu pszczelarskiego marki Holger Food zajął się  Institute Nationale de la Recherche Agronomique z siedzibą we Francji. Jest to renomowany ośrodek badawczy, który wiele lat działalności poświęcił znalezieniu idealnej proporcji glukozy oraz fruktozy. Wyjątkowa receptura przekłada się na znaczne ograniczenie ryzyka krystalizacji pokarmu w trakcie zimowania. Jednocześnie ilość cukrów złożonych jest niska, z korzyścią dla pszczół.