Pasza dla pszczół

Jak powszechnie wiadomo, pszczoły najchętniej żywią się wytwarzanym przez siebie miodem. A co, gdy mamy do czynienia z pszczołami żyjącymi w ulach, z których człowiek pozyskuje miód na własne potrzeby? Wtedy te pożyteczne owady są karmione różnego rodzaju paszami dla pszczół, dzięki którym są w stanie uzyskać wystarczającą ilość substancji odżywczych. Poniżej znajdą Państwo krótkie charakterystyki najpopularniejszych pokarmów dla pszczół.

Zalety stosowania paszy dla pszczół

Pszczoły są niezwykle pracowitymi owadami. Aby były jednak one zdrowe, a ich działania były jak najbardziej owocne, konieczne jest ich karmienie. Szczególnie w okresie wczesnej wiosny oraz przed zimą. Niezbędne są jednak do tego najwyższej jakości pasze pszczele, w postaci między innymi ciasta i syropu pszczelarskiego. Jakie są zalety ich stosowania? Przede wszystkim zapewniają one wspomniane wcześniej bezpieczne zimowanie tych owadów. Ponadto gwarantują one poprawę bilansu energetycznego pszczół. Ponadto, oferowane przez nas pasze pszczele przywracają i regenerują siłę owadów po okresie wytężonej pracy.

Nasza oferta pasz dla pszczół

Na rynku istnieje wiele rodzajów pasz dla pszczół. W naszej ofercie znajdą jednak Państwo wyłącznie wyselekcjonowane i najwyższej jakości produkty. Wśród nich znajdują się:

Wyżej wymienione rodzaje pożywienia doskonale sprawdzą się w każdej porze karmienia. Gwarantuje to najlepszy skład, zachowanie jego odpowiednich proporcji, a także nowoczesna technologia produkcji. Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę każdej z dostępnych w naszej ofercie pasz pszczelich.

Syrop

Syropy pszczelarskie (potocznie, choć błędnie, nazywane też inwertem) trafiły na „półki sklepowe” na początku XXI wieku. Gotowy syrop pszczelarski produkowany jest ze skrobi pszenicznej w procesie hydrolizy i składa się z cukrów prostych oraz dwucukrów w odpowiednich proporcjach, co sprawia, że wpływa pozytywnie na bilans energetyczny pszczół i podlega minimalnej krystalizacji w okresie zimowym.

Ciasto

Jeden z najchętniej stosowanych rodzajów pokarmów dla pszczół. Ciasto pszczele jest wykorzystywane głównie jako pasza do podkarmiania pszczół w okresie wczesnowiosennym, gdy pszczołom może brakować pożywienia, ale można nim również karmić pszczoły na zimę.

Miód

Miód nie należy do popularnych pasz dla pszczół, głównie dlatego, że jest droższy niż pokarmy zastępcze oraz może krystalizować w chłodniejszym okresie roku. Wbrew pozorom nie zawsze jest również najzdrowszy dla tych pracowitych owadów – przykładowo w skład miodu spadziowego wchodzą wielocukry i składniki mineralne, których pszczoły nie trawią, co może powodować problemy w okresie zimowym.

Cukier

Cukier, czyli spożywcza sacharoza, nadal jest jedną z najchętniej stosowanych pasz dla pszczół. Podaje się go owadom w formie rozcieńczonej wodą. Według badań jest równie dobrym, a w niektórych przypadkach nawet lepszym pokarmem dla pszczół niż miód. Może być jednak zanieczyszczony substancjami, które szkodzą pszczołom.