Rodzaje syropów do podkarmiania pszczół

pszczoła pije syrop

Rodziny pszczele wymagają podkarmiania m.in. w sezonie zimowym. Właśnie wtedy mogą występować braki naturalnego pożywienia, które gromadzone jest w ulu. W tym celu stosuje się różne rodzaje pokarmu dla pszczół m.in. przygotowywane samodzielnie oraz dostępne w specjalistycznych sklepach syropy do podkarmiania pszczół. Wyjaśniamy, jakie są ich rodzaje i w jaki sposób powstają.

Czym są syropy do podkarmiania pszczół?

Syrop do podkarmiania pszczół to jeden z zamienników naturalnego pokarmu, który owady gromadzą w ulu. Ze względu m.in. na podbieranie miodu przez pszczelarzy, pszczołom może zabraknąć pożywienia, co skutkuje wymieraniem rodzin pszczelich oraz innymi problemami (np. osłabieniem owadów, które wiąże się z większą podatnością na choroby). Syrop dla pszczół oraz ciasto dla pszczół, które także służy ich podkarmianiu, podawane są jesienią, zimą i wiosną w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych tych niezwykle pożytecznych owadów.

Jakie są rodzaje syropu dla pszczół?

Syropy pszczelarskie (syropy dla pszczół) możemy podzielić ze względu na ich skład oraz sposób przygotowania. Pszczelarze stosują zarówno syrop przygotowany w domu z wody i cukru, jak i produkty gotowe o odpowiednio dostosowanym do potrzeb pszczół składzie. Domowy syrop dla pszczół wymaga zaangażowania pszczelarza oraz wiąże się z koniecznością przestrzegania m.in. zasad higieny podczas jego przygotowania, aby pszczoły nie zachorowały np. z powodu obecnych w wodzie baterii. Drugim rodzajem syropów dla pszczół są syropy gotowe do podania, które dostępne są w specjalistycznych sklepach. W tym przypadku wyróżniamy syropy powstające m.in. z cukru buraczanego oraz syropy skrobiowe, które powstają ze zbóż. Produkty te dostarczają pszczołom optymalnej ilości składników odżywczych, a ich skład jest bardzo zbliżony do naturalnego miodu. Ze względu na konieczność przestrzegania rygorystycznych przepisów gotowe syropy nie są źródłem szkodliwych drobnoustrojów. W naszym sklepie oferujemy najwyższej jakości syrop dla pszczół, który posiada niezbędne badania weterynaryjne. Jego płynna forma pozwala uniknąć czasochłonnego przygotowywania pokarmu dla pszczół oraz gwarantuje wygodę podczas karmienia owadów.