Jak wybrać dobry syrop pszeniczny dla pszczół?

dokarmianie pszczół

Dokarmianie pszczół to kluczowy element decydujący o produktywności każdej pasieki. Odpowiednia ilość pokarmu jest kluczowym elementem, który decyduje o rozwoju, zdrowiu, a także wydajności pracy rodzin pszczelich. Od ilości oraz jakości paszy wybranej do dokarmiania rodzin pszczelich zależy ilość zebranego miodu. Ważne jest zatem dobranie optymalnej paszy, która zagwarantuje nam dobry rozwój naszej pasieki.

Kiedy należy dokarmiać pszczoły?

Pszczoły potrzebują dodatkowego pokarmu przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy to pszczelarz powinien zadbać o uzupełnienie zimowych zapasów swoich rodzin. Wyprodukowany przez nie pokarm jest wybierany, dlatego musimy zadbać o jego uzupełnienie. W plastrach znajdujących się w gnieździe musi być tyle pokarmu, aby wystarczył on pszczołom na przeżycie tych trudnych i zimnych miesięcy (od września do kwietnia). Dobrą praktyką pszczelarska jest wyposażenie ula w dodatkowe 4-5 kg zapasu pokarmowego, dzięki któremu pszczoły będą mogły bez problemu przeżyć, jeżeli wiosną nastąpi gwałtowne załamanie pogody.

Oprócz zimy pszczoły mogą potrzebować dokarmiania również na przedwiośniu albo zimą, jeżeli skończy im się zapas pokarmu. W takiej sytuacji można umieścić odpowiednią porcję ciasta pszczelego na górnych belkach ramek pod powałką.

Stosowanie niewielkich dawek syropu pszczelego w celu podkarmiania pszczół wczesną wiosną sprawi, że rodziny pszczele będą się szybciej rozwijać. Jednak zanim zdecydujemy się na takie postępowanie, sprawdźmy, czy nasza rodzina nie ma jeszcze pozostałych po zimie zapasów. Jeżeli takie zapasy znajdują się w ulu, to dokarmianie syropem może przynieść odwrotny skutek, czyli ograniczyć rozwój pszczół.

Czym jest syrop pszeniczny dla pszczół i kiedy go stosować?

Syrop pszeniczny dla pszczół to syrop glukozowo-fruktozowy wyprodukowany na bazie skrobi pszenicznej. Tego rodzaju syrop jest doskonałym pokarmem uzupełniającym dla pszczół. Składa się z glukozy i fruktozy zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu nie krystalizuje się w okresie zimowych mrozów. Receptura tego syropu została opracowana przez najlepszy ośrodek badawczy na terenie Zachodniej Europy, który regularnie bada zarówno pszczoły miodne, jak i trzmiele. Oferowany przez nas syrop pszczelarski charakteryzuje się najwyższą jakością. Jest to produkt całkowicie wolny od GMO, którego produkcja odbywa się pod Nadzorem Weterynaryjnym.